آزمون- آنلاین

آزمون آنلاین و هر آنچه درباره ی آن باید دانست

امروزه با پیشرفت الکترونیک و فضای مجازی این امکان برای افراد فراهم شده که به صورت مجازی در کلاسها و دوره ها شرکت کرده و با حضور در آزمون های آنلاین ، دوره خود را به اتمام رسانده و مدرک اتمام دوره را اخذ نمایند.آزمون آنلاین، آزمونی که از طریق اینترنت برگزار می شود. معلمان یا سازنده های دوره با استفاده از نرم افزارها یا سامانه های آزمون آنلاین ، آزمون  را طراحی می‌کنند و داوطلبان با اتصال به اینترنت و از طریق یک مرورگر در آزمون آنلاین  شرکت می کنند و نیاز به حضور در محل مشخص نیست.

چرا آزمون آنلاین؟

در بعضی شرایط که امکان آموزش حضوری وجود ندارد همچون افراد شاغل که وقت آزاد محدود برای آموزش دارند ، افرادی که دسترسی به دوره های تخصصی ندارند و شرایط همه گیری کرونا آموزش ها بخصوص مدارس به صورت مجازی برگزار می شوند ؛ سنجش داوطلبان در اکثر موارد بصورت آنلاین خواهد بود.با توجه به رده سنی و نوع مطالب آموزشی ، آزمون آنلاین می توانند به صورت شفاهی ، تستی ، کوتاه پاسخ و تشریحی برگزار شوند ؛ البته گونه شفاهی برای آزمون گیرنده وقتی گیر است اما برای افرادی نظیر کودکان دبستانی کلاس اول و دوم و غیره مفید خواهد بود.

لطفا به این مقاله هم سر بزنید:آموزش برخط چیست و چه کاربردی دارد؟

چگونه برای آزمون آنلاین آماده شویم

آزمون های مجازی نیز مانند آزمون های حضوری نیاز به آماده سازی دارد . از این رو داوطلب باید مطالب آموزشی را به طور کامل فرا گیرد ،از سالم بودن دستگاهی که می‌خواهد با آن در آزمایش شرکت کند مثل گوشی یا تبلت اطمینان حاصل کند ، اتصال اینترنت را بررسی کند ، در صورتی که آزمون نیاز به محاسبات داشته باشد چک نویس  و، ماشین حساب و وسایل موردنیاز را در دسترس داشته باشد.داوطلب می تواند برای محک زدن خود آزمونهای آزمایشی آنلاین شرکت کند و در انتها با تمرکز و دقت مانند آزمون حضوری به سوالات پاسخ دهد.

تصویری از آزمون آنلاین
آزمون آنلاین

مزایای

این نوع آزمون هم برای شرکت کننده و هم برای آزمون گیرنده دارای مزایای بسیاری است که در زیر به آن اشاره می شود:

 1. هزینه ی مکان برگزاری آزمون ، هزینه کاغذ و کپی و هزینه ی رفت و آمد به آزمون صرفه جویی مشود.
 2.  زمانی برای توزیع آزمون ، تصحیح آزمون و تحلیل آزمون تلف نخواد شد .
 3. امکان ذخیره ی نتایج آزمون و مشاهده ی روند پیشرفت تحصیلی وجود دارد.
 4. امکان مشاهده ی نتایج آزمون آنلاین بلافاصله بعد امتحان و در اختیار داشتن پاسخ تشریحی سوالات برای داوطلبان فراهم هست.
 5. امکان ویرایش پاسخ ها بدون خط خوردگی و به آسانی برای داوطلبان وجود دارد.
 6. اگر محدودیت زمانی برای آزمون وجود نداشته باشد داوطلب می‌تواند در زمان دلخواه و در مکان دلخواه در آزمون شرکت کنند.
 7. آزمون های آنلاین از نظر تعداد محدودیت ندارد و صدها نفر می توانند در یک آزمون شرکت کنند.
 8. امکان طرح سوالات تعاملی مانند ویدیوها برای طراحی وجود دارد.
 9. داوطلب می تواند با استفاده از کامپیوتریا لپ تاپ یا تبلت ویا گوشی موبایل در این آزمون ها شرکت کند.

معایب

 1. دسترسی به اینترنت: این آزمون در بستر اینترنت برگزار می‌شود ، در ناطق محروم و دور دست دسترسی به اینترنت کم و یا دشوار است بنابراین امکان برگزاری آزمون امکان پذیر نیست.در مواردی که این که اینترنت افراد درحین آزمون یا قبل از آن دچار مشکل شود داوطلب به مشکل برمی‌خورد.
 2. بررسی سوالات تشریحی : برخلاف بوانات تستی وکوتاه پاسخ ، سوالات تشریحی را آزمون گیرنده باید بررسی کند.
 3. تقلب : طرح سوال برای آزمون های آنلاین به آسانی آزمون های حضوری نیست چرا که امکان تقلب در این آزمون ها بیشتر است اما می توان با روش های زیر از آن جلوگیری کرد:
  • امتحان را بصورت اوپن بوک برگزارکرد و سوالات چالشی باشند که در متن کتاب نتوان پاسخ را پیدا کرد
  • طراح تعداد زیادی سوال طرح کند تا بصورت رندم ز برای هر داوطلب سوال متفاوتی نشان داده شود.
  • زمان محدودی برای پاسخ به سوال تعیین شود‌.
  • امکان دسترسی داوطلب به آزمون از طریق چندین دستگاه به صورت همزمان وجود نداشته باشد.
  • در بعضی از آزمون های حساس ناظر یا برنامه کامپیوتری از طریق وبکم و نرم افزارهایی عملکرد داوطلب را کنترل کنند  و رفتارهای حاکی از تقلب را با میکروفون اعلام کرد.
آزمون آنلاین و معایب آن
معایب آزمون آنلاین

سخن پایانی

در شرایط خاص همچون همه گیری بیماری یا افرادی که زمان آزاد کمی دارن ویا افرادی که دسترسی به بعضی دوره‌های آموزشی را ندارند از کلاسهای مجازی و آزمون آنلاین استفاده می‌کنند. آزمون آنلاین دارای معایبی است ، اما با توجه به مزایای زیادی از قبیل صرفه جویی در وقت و زمان و انعطاف پذیری که دارد می‌تواند در این شرایط جایگزین مناسبی برای آزمون حضوری باشد . با گذشت زمان تمایل به استفاده از آموزش مجازی با آزمون های آنلاین روز به روز بیشتر می‌شود.

درصورتیکه تمایل دارید کسب و کار خود را بصورت اینترنتی راه‌اندازی کنید و در نتایج برتر موتورهای جستجو ببینید می‌توانید باما تماس بگیرید .

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *