سیستم مدیریت آموزش یا lms

LMS چیست؟ و ۷ راهکار برای انتخاب یک lms مناسب

Lms مخفف learning management system     به معنی سیستم مدیریت آموزشی ، سامانه مدیریت یادگیری یا سیستم مدیریت آموزش مجازی است. lms  یک سیستم نرم افزاری است که  می‌توان  دوره آموزش را بصورت مجازی برگزار کرده و آن را مدیریت کند . Lms ها در دو نوع آموزشی و شرکتی هستند که هر دو به صورت آنلاین و خودکار می باشند. سیستم مدیریت آموزشی علاوه بر اینکه در مدارس و دانشگاه‌ها،کسب و کارهای کوچک و بزرگ،سازمان ها و اداره ها در زمینه آموزش به کار می رود بلکه به عنوان سیستم مدیریت و ارزیابی عملکرد کارکنان استفاده می‌شود. انتخاب یک  Lmsمناسب با توجه به گزینه پیش روی کار سختی است با در نظر گرفتن بودجه مالی و نوع آموزش و نوع امکاناتی که می خواهید در اختیار داشته باشید می توان سیستم مدیریت آموزش مناسبی را برگزینید.

برگزاری کلاس آنلاین با سیستم مدیریت آموزش یاlms
برگزاری کلاس آنلاین با lms

امکانات lms

Lms یا همان سیستم مدیریت آموزش ، سیستمی است که به شما این امکان را فراهم می سازد:

 •  محتوای آموزشی بسازید.
 • واحد و دروس دوره را مدیریت کنید.
 • دوره را در اختیار فراگیران قرار دهید.
 • فعالیت  فراگیران از جمله حضور و غیاب و تکلیف آنها را بررسی کنید .
 • از فراگیران آزمون آنلاین بگیرید.
 • برای فراگیران حساب کاربری ایجاد کنید.
 • فرگیران انتخاب واحد کرده و دوره ی آموزشی را در اختیار داشته باشند.
 • اطلاعیه ها رو مدیریت کرد.
 • فراگیران می توانند ارتباط دو طرفه مانند کنفرانس برقرار کنند.
 • علاوه بر آموزش مجازی ، در سازمان ها و ادارات می توان برای ارزیابی ومدیریت عملکرد کارکنان مورد استفاده  قرار گیرد.
 • با کمک lms فراگیران می تواند در هر مکان و زمانی به دوره های آموزشی دسترسی داشته باشد در نتیجه انعطاف پذیری بالایی دارد.

لطفا به این مقاله سر بزنید : 13 نکته مهم برای اینکه کلاس آنلاین مفید وموثری داشته باشید

کاربرد سیستم مدیریت آموزشی

سیستم مدیریت آموزشی در ادارات و سازمان ها برای آموزش کارمندان جدید و یا به روزرسانی اطلاعات ، محصولات و قوانین به منظور پیشرفت کارمندان قدیمی و بررسی عملکرد آنها استفاده می شود. شرکت هایی مانند شرکت های فناوری که مشتریان برای استفاده از محصولات نیاز به آموزش دارد از Lms برای آموزش مشتریان بهره می‌برند. مدارس و دانشگاه‌ها نیز در استفاده از این سیستم پیشتازند.

چند مزیت بسیار مهم این سیستم

 • صرفه جویی در هزینه
 • زمانی برای رفت و آمد به کلاس تلف نمیشود
 • انعطاف پذیری بالا که امکان مطالعه در هر زمان و مکانی را فراهم می‌سازد.
 •  راحتی در به روز رسانی مطالب
 • ارائه مطالب می تواند بصورت چندرسانه ای شامل متن ، صدا ، تصویر باشد.
بهره بردن شاغلین از سیستم مدیریت آموزش یا Lms انعطاف پذیری آموزش از این طریق
انعطاف آموزش با سیستم مدیریت آموزش

چگونه یک Lms مناسب انتخاب کنیم؟

برای یک انتخاب مناسب این مراحل را بررسی کنید:

 1. اول باید هدف خود را مشخص کنید و بدانید مخاطبتان چه کسانی هستند. سیستم مدیریت آموزشی دو نوع دانشگاهی و شرکتی دارد که  دارای تفاوت هایی هستند مثلاً در پایان دوره در سیستم دانشگاهی نمره و نمودار نشان داده می شود ولی در سیستم شرکتی گواهی اخذ دوره داده می‌شود و یا اطلاعاتی در سیستم شرکتی نیاز به بروزرسانی دارد ولی مطالب دانشگاهی معمولاً ثابت هستند.
 2. عامل مهم دیگر میزان هزینه ای که می خواهید صرف کنید آیا می خواهید  Lmsرا اجاره کنید و یا یک  Lms مخصوص برای خود داشته باشید که در هاست خود ذخیره و کنترل کنید .
 3. امکاناتی که میخواهید در اختیار داشته باشید را لیست کنید مثلاً آیا می خواهید کلاسها بصورت زنده مثل کنفرانس برگزار کنید یا فقط فیلم ها و آموزش های آماده را در اختیار فراگیران قرار دهید.
 4. نکته بعدی که باید به آن توجه کرد این است که اگر قبلاً از نرم افزار آموزش مجازی استفاده کرده اید باید سیستم جدید را طوری انتخاب کنید که با سیستم قبلی ادغام شود.
 5. سیستمی را انتخاب کنید که به صورت ۲۴ ساعته پشتیبانی داشته باشد تا در صورت بروز مشکل در زمان کوتاهی ، حل شود.
 6. سیستمی را انتخاب کنید که کار کردن با آن راحت باشد.
 7. در انتها اگر سیستمی را نتوانستید انتخاب کنید که همه ویژگی‌های مطلوب شما را داشته باشد می توانید یک  Lms ویژه برای خود بسازید ودر صورت نیاز در آن تغییرات ایجاد کنید.

مطالعه کنید ====》مدرسه آنلاین چیست؟

سخن پایانی

سیستم مدیریت آموزشی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود و انعطاف بالایی دارد ؛ اما سیستم های مدیریت آموزش مختلفی وجود دارد که با توجه به هدف آموزش ، سبک آموزشی ، ویژگی هایی که می خواهید داشته باشد ومطالبی که در این مقاله گفته شد می توانید یک انتخاب مناسب داشته باشید و یا Lms شخصی خود را بسازید. Lms ها درمدارس ، دانشگاه ها ، شرکت ها و سازمان ها کاربرد دارند و می توانید با استفاده از آن ها آموزش های خود را مدیریت کنید و همچنین بازخورد آنها را ببینید و در صورت نیاز آنها را به آسانی به روز رسانی کنید.

درصورتیکه تمایل دارید کسب و کار خود را بصورت اینترنتی راه‌اندازی کنید و در نتایج برتر موتورهای جستجو ببینید می‌توانید باما تماس بگیرید

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *