عدم تمرکز کودک در انجام تکالیف

۵ راهکار افزایش تمرکز کودکان

برای موفقیت در هر کاری نیاز است که آن کار را به پایان برسانیم  ، گاهی پیش می آید کودک کاری را شروع می‌کند اما بدون اینکه به نتیجه برسد رها می کند و یا تکالیفش را به طور کامل انجام نمی دهد ، یا در هنگام بازی نوبت را رعایت نمی کند.این موارد از نشانه های عدم تمرکز کودکان است البته باید توجه کرد که کودکان ذاتا پرانرژی و پرتحرک هستند ؛والدین آگاه باید برای تخلیه این انرژی برنامه مفیدی داشته باشد تا در راستای افزایش مهارت های فردی و اجتماعی ، تمرکز کودک را نیز افزایش دهد. باید بدانیم که هم سلامت جسمانی و هم سلامت روانی و هم سلامت محیطی کودک در میزان تمرکز کودکان تاثیرگذار است وبایستی  به همه ی  آنها توجه کرد.

این مقاله رو مطالعه کنید—>>> چه کار کنیم که آموزش آنلاین موثری داشته باشیم؟

آیا عدم تمرکز کودکان به معنای بیش فعالی است؟

باید به این نکته خیلی مهم توجه کرد که شاید یکی از علایم بیش‌فعالی عدم تمرکز است اما همه کودکانی که دچار عدم تمرکز یا کمبود تمرکز هستند بیش فعال نیستند و این عدم تمرکز شاید به شرایط جسمانی و روانی و یا حتی محیطی کودک ربط داشته باشد . برای مثال اگر کودک استرس داشته باشد تمرکزش پایین می‌آید اگر والدین بیش از اندازه کودک را کنترل کنند تمرکزش پایین می آید اگر کودک مشکل تیروئید داشته باشد بر تمرکز اثر می گذارد و یا حتی کمبود آهن و مواد مغذی بر میزان تمرکز کودکان اثرگذار است ؛ پس در صورت مواجهه با این مشکل به راهکارهای گفته شده عمل کنید و در صورت نیاز به مشاوره و روانپزشک مراجعه فرمایید و آن را حل کنید چرا که این مشکل باعث بروز مشکلات بیشتری در آینده خواهد بود.

پنج راهکار ساده برای افزایش تمرکز کودکان

بازی های افزایش تمرکز کودکان

بازی خمیر مایه تفکر است و برای سلامت کودک الزامی است.اهمیت بازی در این است که از فعالیت های لذت بخش برای کودکان است . هنگام بازی انرژی کودک تخلیه می شود وباعث تکامل مغزش می شود . بعضی از بازی ها می توانند باعث افزایش تمرکز می شوند که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

 • هدایت تو با فوت
 • بازی هپ هپ
 • توپ مزاحم
 • راه رفتن با یک لیوان پر از آب
 • راه رفتن با کتاب روی سر
 • دوز بازی
 • بازی ساختنی یا چیدنی
 • بازی مشاغل
 • کلاغ پر
 • جدا کردن حبوبات از هم
 • لی لی
 • جورچین و پازل ومکعب روبیک
بازی های چیدنی باعث افزایش تمرکز کودک میشود.
بازی باعث افزایش تمرکز کودکان می شود

تغذیه و نقش آن در تمرکز

داشتن تغذیه ای که شامل مواد مغذی باشد باعث افزایش تمرکز کودکان می شود برای نمونه:

 • آجیل ها به خصوص بادام و گردو دارای پروتئین و امگا ۳ بالایی هستند.
 • تخم مرغ دارای ویتامین A و Dو فولات و آهن هست.
 • میوه‌هایی مانند موز و گردو که پتاسیم بالایی دارند و پتاسیم با مبارزه با خستگی باعث افزایش تمرکز می شود.
 • سبزی های برگ تیره و حبوبات به خصوص نخود که ویتامین ب و ب۶ بالایی دارد و باعث کاهش استرس و افزایش تمرکز می شود.

اما شکر، کافئین و غذاهای فرآوری شده با افزایش استرس تمرکز را پایین می آورد بنابراین باید مصرف آنها را تا حد امکان پایین آوریم یا کلااز برنامه غذایی کودک حذف کنیم.

بهتر است به این مقاله نیز سر بزنید : مدرسه آنلاین چیست؟

خواب و استراحت مناسب

خواب و استراحت مناسب بر همه جنبه‌های زندگی روزمره انسان به ویژه کودک تاثیر دارد اگر برنامه مشخص برای خواب کودک وجود داشته باشد و کودک در ساعت مناسب (ساعت ۹ شب) به خواب رود هورمونهای رشد ترشح می شوند و از نظر جسمی و مغزی رشد مناسبی خواهد داشت از طرف دیگرکودک احساس خستگی نمی‌کند و تمرکزش افزایش می‌یابد . استراحت های کوتاه مدت ۲۰ دقیقه ای در طول روزدر افزایش تمرکز نقش مهمی دارد.

محدود کردن تکنولوژی

تحقیقات نشان داده است که استفاده از تبلت ، گوشی وبازی های کامپیوتری باعث کاهش تمرکز می‌شد باید این وسایل محدود و تحت نظارت والدین استفاده شود.بهتر است برای سرگرم کردن کودکان از اسباب بازیهای ساده بهره برد تا خلاقیت کودکان نیزافزایش یابد.

استفاده زیاد از گوشی همراه
استفاده زیاد کودکان از گوشی همراه و تبلت

آرامش و افزایش تمرکز کودکان

استرس باعث افزایش عدم تمرکز می شود. داشتن محیطی امن و بدون تنش باعث کاهش استرس و آرامش روانی کودک می شود.گاهی استفاده از موسیقی آرام ، گل و گیاه و رنگ های ملایم (مثل آبی آسمانی،صورتی ویاسی) در محیط در ایجاد آرامش کودک موثر است.

مطالعه کنید===》آزمون آنلاین و هر آنچه درباره ی آن باید دانست

سخن پایانی

به منظور بهبود عملکرد کودکانی که دچار عدم تمرکز یا کمبود تمرکز هستند راهکارهایی ساده وجود دارد. بازی های افزایش تمرکز کودکان،استفاده از تغذیه مناسب شامل مواد مغذی ، خواب و استراحت کافی ،افزایش آرامش روانی و محیطی کودک ، بسیار حائز اهمیت هستند در این راستا باید ازعواملی که باعث کاهش آن میشود مثل تبلت ،گوشی یا خوراکی هایی مثل کافئین و شکر و گوشت های فراوری شده دوری گزید.مشکل عدم تمرکز در کودکان یک مشکل جدی است که باید درمان شود و در صورت نیاز با روانپزشک یا مشاور مشورت صورت گیرد؛چراکه آینده کودک را تحت تاًثیر قرار می‌دهد.

درصورتیکه تمایل دارید کسب و کار خود را بصورت اینترنتی راه‌اندازی کنید و در نتایج برتر موتورهای جستجو ببینید می‌توانید باما تماس بگیرید .

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *